Altın Koza’da Engelliler Unutulmadı

09/4/12 | Yorum yok

Adana Büyükşehir Belediyesi tarafından 17-23 Eylül tarihleri arasında yapılacak 19. Altın Koza Film Festivali, etkinliklerin gerçekleştirileceği mekanları engelli vatandaşlar için yeniden düzenledi.

Kent Konseyi Engelliler Meclisi ise yapılan bu düzenlemeler nedeniyle, Altın Koza'ya Türkiye'de ilk defa olmak üzere "Engelsiz Festival" unvanının verilmesini kararlaştırdı.

Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Zihni Aldırmaz, festival filmlerinin gösterileceği Cinemaximum Sinemaları'nda yapılan düzenlemeyle, engellilerin hiçbir zorlukla karşılaşmadan film izleyebileceğini belirtti. Bunun yanı sıra, Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Salonu'nun engelliler için etkinlik merkezi olarak organize edildiğini söyleyen Aldırmaz, festivalde Işıl Özgentürk'ün eğitmenliğinde gerçekleştirilecek 'Engel' konulu atölye çalışmasının ise yine, Ortopedia Hastanesi'nin engelli vatandaşlar için özel olarak dizayn edilmiş bir salonunda gerçekleştirileceğini kaydetti. Aldırmaz, "Amacımız, Altın Koza Film Festivali'nin tümü ücretsiz olan etkinliklerinden her kesimden mümkün olduğu kadar çok vatandaşımızın yararlanması" şeklinde konuştu.

Kent Konseyi Engelliler Meclisi Başkanı Ali Duran Karakaya ise son yapılan düzenlemelerle birlikte, Altın Koza Festivali'nde engelliler için hiçbir engel kalmadığını, hatta bazı alanlarda engellilere sağlanan olanakların, diğer vatandaşlardan fazla olduğunu söyledi. Karakaya, Altın Koza'ya "Engelsiz Festival" unvanı vermeye bu gerekçeyle karar verdiklerini sözlerine ekledi.

"ENGEL" KONULU SİNEMA ATÖLYESİ

Festivalde, senarist - yönetmen Işıl Özgentürk'ün eğitmenliğinde 'Engel' konulu bir atölye çalışması yapılacak. Temel eğitimin 17 - 21 Eylül tarihleri arasında yapılacağı atölyede, katılımcılar festivalin son iki günü ise film çekecekler.

Atölye Programı:

1. gün: 17 Eylül 2012 Pazartesi - Işıl Özgentürk / Senaryo + Yönetmenlik

2. gün: 18 Eylül 2012 Salı - Andreas Sinanos / Görüntü Yönetmenliği + Çekim Teknikleri

3. gün: 19 Eylül 2012 Çarşamba - Esin Küçüktepepınar / Film Analizi

4. gün: 20 Eylül 2012 Perşembe - Aylin Zoi / Kurgu + Montaj

5. gün: 21 Eylül 2012 Cuma - Işıl Özgentürk / Uygulama - Adana

Paylaş

Yorum yazın