Çankaya Belediyesi / Ankara

Yazar : Eser Atak | 04/8/11 | 2 Yorum

Engellilerin kentsel yaşama eşit fırsatlarda katılımına büyük önem veren Çankaya Belediyesi, önce kendi hizmet binalarından başlamak üzere engelleri kaldırmaya başladı.

“Yeni Toplumcu Belediyecilik” Programı kapsamında Engelsiz bir Çankaya” oluşturmak isteyen Çankaya Belediyesi öncelikle hizmet verdiği binaları engellilerin erişebilirliğine uygun hale getirdi. Yapılan düzenlemeler kapsamında Kurtuluş’taki yerleşkesinin çevresindeki kaldırımları engellilerin erişimine uygun standartlara kavuşturdu. Bina çevresindeki kaldırımlar standarda uygun yüksekliğe indirildi ve kaldırım bitişlerine uygun rampalar yapıldı.

 

DSC08731 Kucuk

 

Ayrıca hizmet binası yerleşkesi içindeki kot farkı ve merdiven bulunan tüm yaya yollarının üzerine standardına uygun, kaymaz malzemeden rampalar inşa edildi. Tüm merdiven ve rampaların yanlarına da yine uluslar arası standartlara uygun korkuluk ve tutunma bantları yapıldı.

IMG_7043 Kucuk

2010 yılı Haziran ayında Çankaya Belediyesi İmar, Fen İşleri, Park ve Bahçeler ile Etüt Proje Müdürlüğü yönetici ve teknik personeline dönük olarak “engelsiz tasarım ilkeleri ve standartları” konusunda hizmet içi seminer düzenlendi. İlgili tüm personele ulaşılabilirlikle ilgili standartlar dağıtıldı.

Çankaya Belediyesince yeni yapılan tüm bina ve açık alanlarda (kaldırım, yol, merdiven) artık uluslar arası standartlar esas alınıyor. Mevcut kent mekânındaki (daha önce yapılaşmış alanlarda) da belirli bir program dâhilinde sağlıklılaştırma çalışmaları yürütülecek.

BY6G9154 Kucuk

Son olarak Çankaya ilçesinde işyerini engelli kişilerin engelsiz olarak kullanabilmesi için Belediyemizce “Engelsiz İşyeri Kılavuzu” hazırlandı. Bu kılavuzda, engelli kişiler için işyerlerinde olması gereken makul erişim düzenlemeleri ayrıntılı olarak açıklanıyor. Çankaya İlçesi sınırları içinde işyeri açmak için başvuran tüm vatandaşlarımıza Ocak 2011 tarihinden itibaren bu kılavuz ücretsiz olarak veriliyor. Engellilik ve ulaşılabilirlik alanında duyarlılık yaratarak özendirici olması beklenen bu uygulamanın, ülke genelindeki yerel yönetimlere de öncü ve rehber olacağı düşünülüyor.

Gönderen: Eser Atak

Paylaş

“Çankaya Belediyesi / Ankara” için 2 Yorum

  1. Akif Kama diyor ki:

    Yukarıdaki fotoğraf Karanfil sok. sanırım. Güzel olmuş ama bunu heryerde yaygınlaştırmak gerekmez mi?
    tşk

  2. müberra kavak diyor ki:

    bu kılavuzu ve eğitim notlarını edinmemiz mümkün mü?

Yorum yazın