Çankaya Belediyesinden ‘Engellilerle Doğru İletişim Kılavuzu’

03/20/12 | 1 Yorum

Çankaya Belediyesi, engelli kişilerle iletişimde doğru davranış biçimleri konusunda bilinç oluşturmak için 'Engellilerle Doğru İletişim Kılavuzu' hazırladı. Kılavuz başta muhtarlıklar olmak üzere, tüm belediye noktalarında ve kamu kurumlarında dağıtılacak.

Çankaya Belediye Başkanı Bülent Tanık'ın yeni toplumcu belediyecilik anlayışınca engellilerin yaşam kalitesini artırmak amacıyla 'Engellilerle Doğru İletişim Kılavuzu' hazırlandı. Yurttaşların engellilerin ihtiyaçlarına ilişkin doğru bilgilenmesini ve duyarlılık kazanmasını amaçlayan kılavuz, başta okullar, belediye personeli, muhtarlıklar ve sivil toplum kuruluşları olmak üzere, ilgili tüm toplum kesimlerine ulaştırılacak. Çankaya Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü Engelliler Hizmet Birimi tarafından hazırlanan kılavuzda zihinsel, bedensel, görme, konuşma, işitme engelliliğinin yanı sıra otizm ve şizofreninin ne olduğu anlatılıyor. Engelli gruplarına göre, onlarla doğru iletişim kurma yöntemlerinin aktarıldığı kılavuzda, zihinsel engelli bireylerle iletişim kurarken sabırlı ve anlayışlı olunması gerektiği belirtilirken, görme engellilere, öncelikle yardıma ihtiyaçları olup olmadığının sorulması öneriliyor.

Kılavuzda, konuşma engelli bireylerin söylediği kelimeler anlaşılmadığında, 'Bunu anlayamadım, benim için tekrar edebilir misin?' gibi ifadeler kullanmaktan çekinilmemesi gerektiği ifade ediliyor. İşitme engellilerle konuşmaya başlarken öncelikle onların dikkatinin çekilmesi gerektiğinin vurgulandığı kılavuzda, bedensel engellilerin tekerlekli sandalyesinin kişinin özel alanı olarak görülmesi gerektiği belirtiliyor. Otizmli bireylerle konuşurken onun göz seviyesine inilmesi gerektiğinin ifade edildiği kılavuzda, şizofreni hastalarına onların üstüne düşmek veya hiç ilgilenmemek yerine onun ihtiyacı kadar ilgi gösterilmesi gerektiği vurgulanıyor. (www.cankaya.bel.tr)

 

cankaya-engelsizkent

 

 

Paylaş

“Çankaya Belediyesinden ‘Engellilerle Doğru İletişim Kılavuzu’” için 1 Yorum

  1. Deniz Şahin diyor ki:

    Merhaba
    Bu klavuzu nerden temin edebilirim yardımcı olursanız memnun olurum

    İyi çalışmalar

Yorum yazın