Ege Bölgesi Ulaşılabilirlik Bölgesel Paylaşım Toplantısı İzmir’de Yapıldı

03/19/12 | Yorum yok

“6. Ulaşılabilirlik Bölgesel Paylaşım Toplantısı Ege Bölgesi” toplantısı Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Özürlü ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Türkiye Belediyeler Birliği işbirliğinde 17 Mart 2012 tarihinde İzmir Narlıdere Kaya Termal Otel’de yapıldı.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Müsteşarı Sayın Kenan Bozgeyik, İzmir Vali Yardımcısı Sayın Şahin Aslan, Özürlü ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürü Sayın Dr. Aylin Çiftçi ve Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) Genel Sekreter Yardımcısı Sayın Mehmet Keleş’in açılış konuşmalarını yaptığı toplantı; Ege Bölgesindeki Belediye Başkanları, Belediye Başkan Yardımcıları ve Çevre ve Şehircilik İl Müdürlerinin katılımıyla gerçekleşti.

Açılış konuşmasında Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Müsteşarı Sayın Kenan Bozgeyik, , ''kamuya açık ve kapalı alanlar ile toplu ulaşım araçlarının özürlülerin erişilebilirliğine uygun hale getirilmesi'' hükmünü içeren 5387 sayılı Özürlüler ve Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun'da tanınan sürenin 1 Temmuz'da dolacağını, Ege Bölgesi'ndeki eksiklikleri değerlendirmek amacıyla yerel yönetimlerle bir araya geldiklerini belirtti. Toplantıda, bakanlık yetkilileri ve yerel yönetimlerin fikir alışverişinde bulunduğunu anlatan Sayın Bozgeyik, ''Toplantılar kuşkusuz çok faydalı, çünkü meseleye ilişkin farkındalık oluşturulması ulaşılabilirlik konusunda büyük önem taşıyor'' dedi. Türkiye genelinde sürdürülen toplantılarla yerel yönetimlerin çalışmalarını değerlendirme fırsatı bulduklarını işaret eden Bozgeyik, ''Ulaşılabilirlikte ilgili, bugüne kadar yapılamamış, gözden kaçmış ya da ötelenmiş olan düzenlemeler ve proje eksiklikleri bu vesileyle tartışılıyor. Düzenlemenin, ne kadar önemli olduğu, süratle tamamlanması gerektiği, tamamlanmaması halinde Temmuz ayından sonra hukuki sorunlar olabileceği gerçeğini yöneticilerimize anlatıyoruz. Yerel yöneticiler, bu işin öneminin farkındalar. Ege Bölgesi'ndeki bu toplantıda çok dinamik ve yüksek bir katılım var ve katılımcılar oldukça heyecanlılar. Meseleye, çözüm noktasında yönetimlerimizin pozitif yaklaşmaları bizi çok mutlu etti'' dedi. Sayın Bozgeyik ayrıca, yasada belirlenmiş ulaşılabilirlik gereklerinin uygulanmaması halinde belediyelere cezai hükümler uygulanacağını belirtti.

Sayın Bozgeyik ayrıca Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı olarak 29 Nisan'da düzenlenecek Özürlü Memur Seçme Sınavı'na büyük önem verdiklerini, bu sınavın özürlü istihdamında dönüm noktası olacağını anlattı. Sınavın, özürlülerin memuriyete girişinde etkili olacağını vurgulayan Bozgeyik, şunları kaydetti: ''Özürlülerin memuriyete girişiyle ilgili yasal haklarının hızlanması amacıyla kendi özür gruplarına göre ayrı ayrı sınav yapacağız. Bunu, Devlet Personel Başkanlığı ve ÖSYM ile işbirliği halinde yapıyoruz. Sınav bu alanda bu denli kapsamlı yapılan dünyadaki ilk sınav olacak. Sınavı, özürlülerin kendi özürlerine ve yeteneklerine göre kategorize edilmesi ve kamudaki özürlü kadrolarının doldurulması açısından çok önemsiyoruz. Bakanlık olarak, özürlü, çocuk, aile, kadın ve yoksullarla ilgili tüm faaliyet alanlarıyla ilgili çalışmaları ileri götürme gayreti içindeyiz. Bu anlamda özürlülerimizin istihdamına çok önem veriyoruz. Sınava, 60 bin 329 kişi başvurdu. İstihdam konusunda, Devlet Personel Başkanlığı, maksimum seviyede çalışıyor.'' dedi.

Açılış konuşmasında Özürlü ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürü Dr. Aylin Çiftçi, kamuya açık alanlar ile ulaşım araçlarının engellilerin kullanımına uygun hale getirilmesi için verilen sürenin Temmuz ayında dolacağını vurgulayarak, “Daha önce İmar Kanunu olmasına karşın 2005 yılında çıkan Özürlüler Kanunu ile yerel yönetimlere ve bütün kamu kurumlarına çok ciddi sorumluluk getirildi. Umuma açık hizmet veren her türlü yapılar, açık alanlar, binalar ve toplu ulaşım araçları 2005 yılından itibaren yedi yıl içinde özürlülerin ulaşabilirliğine uygun duruma getirilmesi gerekmektedir. Bu süre Temmuz 2012’de doluyor. Ulaşılabilirlikte gerekli çalışmaları yapmayan yerel yönetimler, Temmuz ayından sonra engellilerle yasal olarak karşı karşıya gelecekler" dedi. Sayın Çiftçi ayrıca ulaşılabilirliğin sağlanmasıyla Türkiye'de çocuklardan bebek arabası kullanan anne ve babalara, yaşlılardan engellilere tüm vatandaşlar için yaşanabilir mekanlar oluşturulacağını söyledi. Sayın Çiftçi konuşmasında, ulaşılabilirlik konusunda teknik elemanlara yönelik bilgilendirme, bilinçlendirme, farkındalık yaratma ve teknik bilgi desteği verme çalışmalarına büyük önem verdiklerini vurguladı. Genel Müdürlüğün hayata geçireceği Ulaşılabilirlik Destek Projesi’nden (UDEP) de bahseden Sayın Çiftçi, uluslararası kuruluşlarla ulaşılabilirlik izleme, akreditasyon ve ödüllendirme gibi ortak çalışmaların, kaldırımların yapımında çalışan ustaların eğitimi gibi çalışmaların çok yakında başlayacağını belirtti.

Toplantı, açılış konuşmalarının ardından Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Bakanlık Müşaviri Sayın Ayhan Metin’in başkanlığındaki birinci oturum ile devam etti. İlk oturumda bir ortopedik özürlünün şehirde yaşadığı zorlukları Sayın Metin, bir görme özürlünün şehirde yaşadığı sıkıntıları ise Özürlü ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü Basın Müşaviri Sayın Kenan Önalan örnekler vererek aktardılar. Ardından Özürlü ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü Peyzaj Mimarı Sayın Ayşegül Badur “Türkiye’de Ulaşılabilirlik Mevzuatı” konusunda bilgi verdi. Toplantının ikinci oturumunda “Ulaşılabilirlik Kavramı ve Önemi” ve “Binalarda ve Açık Alanlarda Ulaşılabilirlik” konularında Aile ve Sosyal Politikalar Uzmanı ve Şehir Plancısı Sayın Dr. Deniz Çağlayan Gümüş ve Toplu Taşıma Hizmetlerinde Ulaşılabilirlik” konusunda da İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı Y. Mimar Müberra Kavak bilgi verdi.

Toplantının öğleden sonraki oturumunda Çevre ve Şehircilik Bakanlığının İmar yetkileri hakkında Mekansal Planlama Genel Müdürlüğü uzmanları bilgi verdi. Öğleden sonraki ikinci oturumda İzmir Valiliği’nin ulaşılabilirlik çalışmaları ile ilgili İzmir Valiliği Engelliler Merkezi Koordinatörü Rız Mutkilioğlu, İzmir Büyükşehir ve Muğla Belediyesi yetkilileri ile Engelli Turizmi ve Balçova Belediyesi Ulaşılabilirlik Çalışmaları ile ilgili olarak Balçova Belediyesi Başkanı Mehmet Ali Çalkaya bilgiler verdi. Daha sonra  Ulaşılabilirlik Tespit Formları hakkındaki bilgilendirme sunumu ile tamamlanan toplantının ardından, İzmir’de yapılmış olan uygulamaların incelendiği bir teknik gezi yapıldı.

www.ozurluveyasli.gov.tr

izmir-engelsizkent

Paylaş

Yorum yazın