Engelli Dostu Birliğe Ödül

Yazar : admin | 12/20/11 | Yorum yok

Marmara Belediyeler Birliği tarafından Marmara'nın dört bir yanında yürütülen, "Engelli Dostu Şehirler" projesi, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından ödüle layık görüldü. MBB Başkanvekili ve Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, "Bakanlığın çalışmalarına destek olduğumuz için bu ödüle layık görüldük. Engelli dostu çalışmalarımız devam edecek" dedi.

1 Temmuz 2012'de yürürlüğe girecek olan ve engellilerin kent yaşamını kolaylaştırırken belediyelere ciddi sorumluluklar yükleyecek olan 5378 sayılı Özürlüler Kanunu çerçevesinde, Marmara Belediyeler Birliği'nin yürüttüğü çalışmalar Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından ödüle layık görüldü. Ödül getiren "Engelli Dostu Şehirler" projesi kapsamında, "Şehirlerin Engellilerin İhtiyacına Uygun Düzenlenmesi", "Mevzuatın AB'ye Uyumlu Hale Getirilmesi", "Engelli Dostu Ulaşım", "Toplumsal Bilinçlenme ve Eğitimde Fırsat Eşitliği" konularında, belediyelerin ilgili birim yöneticilerine ve teknik personeline eğitimler verildi.

Lokman Çağırıcı: Akut Ve Başbakanlık İle Ortak Çalışma Yapıldı

Marmara Belediyeler Birliği adına ödülü alan MBB Başkanvekili ve Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, "Geçen yıl, dönemin Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanı Selma Aliye Kavaf ile Birlik Başkanımız Recep Altepe tarafından imzalanan protokol ile önemli çalışmaların altına imza attık. Bakanlığın çalışmalarına destek olduğumuz için bu ödüle layık görüldük. Engelli Dostu şehirler çalışmalarımız devam edecek. Sosyal hayata engelli kardeşlerimiz de katılmalı. Burada en büyük görev, yerel yönetimlere düşüyor" derken, açıklamalarının devamında, "Birliğimiz tarafından çıkarılan yayınlarda da engelli kardeşlerimiz unutulmadı ve gerek kamu kurumlarıyla gerekse gönüllü kuruluşlarla işbirliği yapıldı. Başbakanlık - Marmara Belediyeler Birliği işbirliğiyle, belediyelerimizin teknik personeline yönelik Özürlüler İçin Ulaşılabilirlik Teknik El Kitabı ile Ulaşılabilirlik Stratejisi Ve Ulusal Eylem Planı yayınları çıkarıldı. Ayrıca AKUT - Marmara Belediyeler Birliği işbirliği ile de "Engelliler İçin Deprem El Kitabı" yayınladık ve çalışmalarımız büyük ilgi gördü" dedi.

Programda, Marmara Belediyeler Birliği'nin dışında Birlik üyesi belediyelerden İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Ümraniye Belediyesi, Küçükçekmece Belediyesi, Kadıköy Belediyesi ve Hendek Belediyesi de yaptığı çalışmalarla ödül kazandılar. (06.12.11)

marmara

Paylaş

Yorum yazın