Gebze’de Engellilere Yeni Hizmet

06/15/12 | Yorum yok

Gebze Belediyesi kenti, görme engellilerin ulaşımını ve hayatını kolaylaştıracak 'hissedilebilir yüzey' diye tabir edilen parkurlarla donatıyor.

Çalışmaları denetleyen Başkan Köşker, Görme engelli hemşerilerimizin yaya ulaşımını kolaylaştıracak bu uygulamayı kentimizin dört bir yanında hızla yaygınlaştıracağız" dedi

Hissedilebilir Yüzeyle Kaplanıyor

Gebze Belediyesi'nden engelli vatandaşlar için önemli bir hizmet daha. Gebze Belediyesi kentin ana arterlerinde, görme engelli vatandaşların kolaylıkla ve rahat bir şekilde yürümesini sağlayacak olan kabartma yüzeylerle döşüyor.

Şehir içindeki tüm yol ve kaldırımları engelli rampalarıyla donatan Gebze Belediyesi şimdi de görme engelli vatandaşların rahat ulaşımı için kaldırımları, özel olarak tasarlanmış kabartma park yüzeylerle kaplıyor. 'Hissedilebilir Yüzey' adı verilen ve görme engellilerin günlük yaşamında rahat hareket etmeleri için tasarlanmış polimer esaslı kabartmalı yüzey ürünlerinden oluşan parke taşları bundan sonra yapılacak tüm kaldırım çalışmalarında kullanılacak.

Görme Engelilere Büyük Kolaylık

İlk olarak Gebze Belediyesi hizmet binası çevresinde başlatılan çalışmaları denetleyen Başkan Köşker, "Belediye olarak, 5378 Sayılı Özürlü Haklarına İlişkin Kanun ve ilgili yönetmelikler çerçevesinde çalışmalarımızı hızla sürdürüyoruz.

Engelli kardeşlerimizin hayatını kolaylaştırmak adına başlattığımız çalışmalar kapsamında ilk olarak ana arterlerde ve kent merkezimizde kaldırımlarımızı hissedilebilir yüzey diye tabir edilen kaplama zemininden oluşan yollarla kaplıyoruz. Görme engelli hemşerilerimizin yaya ulaşımını kolaylaştıracak bu uygulamayı kentimizin dört bir yanında hızla yaygınlaştıracağız" dedi. Çalışmalar kapsamında Gebze Kent Meydanı'nda da hissedilebilir yüzey malzemesinden oluşan görme engelli parkurları da oluşturulacak.

www.gebze.bel.tr

gebze-engelsizkent

Paylaş

Yorum yazın