Keçiören Belediyesi Engellilerin Önündeki Engelleri Kaldırıyor

03/1/12 | 1 Yorum

Ankara'nın Keçiören Belediyesi, hayata geçirdiği projelerle ve yürüttüğü faaliyetlerle engellilerin hayatını kolaylaştırıyor. Engellilerin hayatını kolaylaştırmak için binalarda asansör ve bina girişlerinde engelli rampalarını zorunlu kılan Keçiören Belediyesi, "Engelsiz Kent Meydanı" ile de engelli vatandaşların belediyeye kolayca ulaşmasını sağlıyor.Engellilerin hayatını kolaylaştırmaya yönelik proje sayesinde belediye çevresi ve önü tüm engelli vatandaşların herhangi bir yardıma ihtiyaç duymaksızın kullanabileceği bir alan haline dönüştürüldü. Engelli vatandaşlar hissedilebilir yüzey ve iz yollar, ayrıca tekerlekli sandalyeler için rampaların bulunduğu bu alan sayesinde belediye ile ilgili her türlü işlemlere doğrudan ve destek almadan ulaşabiliyor. Çalışmalarını TSE standartlarına uygun şekilde yürüten Keçiören Belediyesi, aynı çalışma kapsamında Ankara'da ilk defa olarak kaldırımları tümüyle engelli vatandaşların kullanımına uygun tarzda düzenlemeler yaptı.

Ayrıca Keçiören Belediyesi, engelli çocukların hayatlarını kolaylaştıracak, onların diğer çocuklarla aynı imkanlara sahip olduğunu hissettirecek "Engelsiz Park" projesini de hayata geçirmeye hazırlanıyor. Özel eğitime muhtaç çocukların eğitiminde, dünyayı algılamalarında, problem çözme yeteneklerinin gelişmesinde, deneyim ve becerilerinin artmasında rol oynayacak park projesi, bu yıl tamamlanacak. Engelli ve engeli olmayan çocukların birlikte Oyun oynamalarına ve çocukların psikomotor becerilerinin gelişimine katkı sağlayacak park, engelli çocukların diğer çocuklarla birlikte hayal gücünü geliştirmelerine de imkan tanıyacak.

Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak, engelli vatandaşların, yaşamın her alanında aktif bir şekilde var olmalarını sağlamak ve bunun için şartları yeniden düzenlemek gerektiğini vurgulayarak, sözlerine şöyle devam etti: "Bütün çabamız, halkımızın daha rahat ve huzur içinde yaşayacağı bir Keçiören oluşturmaktır. Bunu gerçekleştirirken engelli vatandaşlarımızın karşılaştığı zorlukları gözetmek mutlak görevimizdir. Hiçbir engelin soruna dönüşemeyeceği bir dünya hayal değildir."

engelsizkent.org-kecioren2engelsizkent.org-kecioren

Paylaş

“Keçiören Belediyesi Engellilerin Önündeki Engelleri Kaldırıyor” için 1 Yorum

  1. Bulent korkmaz diyor ki:

    engelilere yapilan calismalardan dolayi cok grur duyuyorum bu arada benim de engeli kardeslerimize ilerki aylarda acculu engeli arabasi bagista bulunmak istiyorum. hollanda
    bulent korkmaz .saygilarimla islerinizde
    basarilar dilerim.

Yorum yazın