Kent İçi Ulaşılabilirlik Uygulamaları Deneyim Paylaşımı Sempozyumu Yapıldı

04/3/12 | Yorum yok

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Özürlü ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü, Keçiören Belediyesi ve Türkiye Belediyeler Birliği işbirliği ile düzenlenen “Kent İçi Ulaşılabilirlik Uygulamaları Deneyim Paylaşımı Sempozyumu”, 2 Nisan 2012 Pazartesi günü Double Tree Hilton Hotel’de gerçekleştirildi.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Özürlü ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürü Sayın Dr. Aylin Çiftçi, Keçiören Belediye Başkanı Sayın Mustafa Ak ve Türkiye Belediyeler Birliği Genel Sekreteri Sayın Hayrettin Güngör’ün açılış konuşmalarını yaptığı Sempozyum çok sayıda katılımcı tarafından takip edildi.

Sempozyumun açış konuşmasında konuşan Özürlü ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürü Sayın Dr. Aylin Çiftçi; çocuklar, yaşlılar ve engelliler için yaşanabilir mekanlar oluşturmanın gerekliliğine vurgu yaparak, ulaşılabilirlik konusundaki aksaklıkların temel nedeninin eğitimsizlik olduğunu belirtti. Sayın Çiftçi, mimarlık fakültelerinin eğitim programlarına “ulaşılabilirlik” eklendiğini ifade ederek, buralardan mezun olacak kişilerin ulaşılabilirlik konusunda eğitimli kişiler olarak iş yaşamına katılacaklarının altını çizdi. Sayın Çiftçi, kamuya açık alanlar ile ulaşım araçlarının engellilerin kullanımına uygun hale getirilmesi için verilen sürenin Temmuz ayında dolacağını vurgulayarak, ulaşılabilirlikte gerekli çalışmaları yapmayan yerel yönetimlerin, Temmuz ayından sonra engellilerle yasal olarak karşı karşıya geleceklerini hatırlattı. Sayın Çiftçi ayrıca Sayın Başbakanımız ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanımız Sayın Fatma Şahin’in bu konudaki hassasiyetlerini ifade ederek, ulaşılabilirliğin sağlanmasıyla Türkiye'de çocuklardan bebek arabası kullanan anne ve babalara, yaşlılardan engellilere tüm vatandaşlar için yaşanabilir mekanlar oluşturulacağını söyledi.

Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak, engellilikle ilgili farkındalığı artırmak amacıyla düzenlenen Sempozyumun, amacına ulaşmasını temenni etti. Engelli vatandaşların yaşamını kolaylaştırmak amacıyla Keçiören Belediyesi tarafından gerçekleştirilen faaliyetlerden ve uygulamalardan söz eden Sayın Ak, engellilerin toplumun ayrı bir kesimini değil önemli ve vazgeçilmez bir parçasını oluşturduğunu belirtti. Engelli Koordinasyon Merkezi ile sosyal güvencesi olmayan engelli vatandaşlara yardımda bulunulduğunu ifade eden Sayın Ak, Engelsiz Kent Meydanı’yla vatandaşların belediyeye daha rahat ulaşım imkanını tesis ettiklerini belirtti. Cadde ve kaldırımların da kullanım imkanlarını engelli vatandaşlar için genişlettiklerini vurgulayan Sayın Ak, Keçiören Belediyesi bünyesindeki Engelli İstihdamına Destek Birimi, Özel Eğitim Sınıflarının Standardizasyonu, Özürlüler için sınavlara hazırlık kursları gibi engellilere dönük hizmetler hakkında bilgi verdi.

Türkiye Belediyeler Birliği Genel Sekreteri Hayrettin Güngör ise yaptığı konuşmada Özürlü ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü işbirliğiyle yedi farklı bölgede farkındalık eğitimleri verildiğini hatırlatarak, belediyelerin halka en uygun standartlarda hizmet sunmak mecburiyeti bulunduğunu dile getirdi. Güngör, Belediye Kanunu’nda bulunan hükümler gereği, yapılacak düzenlemelerde öncelikle engellilerin ve yaşlıların göz önünde bulundurulması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Açılış konuşmalarının ardından iki ayrı oturum halinde gerçekleştirilen Sempozyum sonrası katılımcılar, Keçiören Belediyesi Engelsiz Kent Meydanı’nı yerinde görüp incelemelerde bulundular.

(www.ozurluveyasli.gov.tr)

Paylaş

Yorum yazın