Kırşehir’de Engelliler Şehri Denetledi

01/14/12 | Yorum yok

Kırşehir Spastik ve Zihinsel Engelliler Derneği üyeleri "Kırşehir'in Engelleri" isimli proje kapsamında Kırşehir'de incelemelerde bulundu.
Proje Sorumlusu ve Dernek Başkanı Kayhan Baycan öncülüğünde gerçekleştirilen denetime, Proje Koordinatörü Şule Serap Vural, Kooordinatör Yardımcısı Zeliha Güven, Proje Mali Müşaviri Melahat Öztürk, Proje İletişim Sorumlusu Firdevs Akmenek ve dernek üyeleri katıldı.
Kırşehir'de yaşayan engellilerin hayatını zorlaştıran unsurları belirlemek ve hakları hakkında bilinç oluşturmak istediklerini dile getiren Baycan, "Yürütmekte olduğumuz proje ile, başta dernekler ve kurumlar arasında birlik, beraberlik ve dayanışmayı sağlayarak, Kırşehir'deki engelli vatandaşlarımızın hayatını zorlaştıran unsurları ve kendi hakları hakkındaki bilinç durumunu belirlemek istiyoruz. Bu amaçla hazırladığımız anketi hemşehrilerimizin desteğiyle tamamlamış bulunuyoruz. Bu anketleri Ahi Evran Üniversitesi'nden aldığımız akademik destekle değerlendirmekteyiz" dedi.

Proje planlarına uygun olarak bu günden itibaren şehirde fiziki incelemelere başladıklarını ifade eden Baycan, inceleme esnasında öncelikle kaldırımların engellilerin gündelik yaşamını sürdürmeye ne kadar uygun olduğunu kaldırım ve merdivenlere çıkış amaçlı kullanılan rampaların yüksekliği, açısı, önünde geçişi engelleyen araçların olup olmadığının önemli olduğunu söyledi.

Ayrıca, engelli asansörleri, asansör tuşlarında kabartmalı yazı (Brail alfabesi) olup olmadığına da bakacaklarını belirten Baycan, resmi dairelerdeki düzenlemelerin engelli vatandaşların personel ile görüşmesine uygun olmasının da yaşamı kolaylaştırıcı bir özellik olduğunu, engelli tuvalet ve lavaboları ile trafik lambalarının sesli olmasını da inceleyeceklerini kaydetti.

Dernek binasından hareket eden grup, daha sonra Ankara Caddesi'nde bulunan PTT, belediye binası ve cadde kaldırımlarını test etti.kirsehir

Paylaş

Yorum yazın