“Kontrollü Yaya Geçiş Platformu” (KYGP) ile görme engelliler trafikte rahat edecek

Yazar : admin | 02/6/12 | 1 Yorum

U.M. Kompozit Yapı Malzemeleri ve Sistemleri`nin sahibi Uğur İrfan Kubat`ın hayata geçirdiği ‘Kontrollü Yaya Geçiş Platformu` görme engelli vatandaşlarımızın hayatını kolaylaştırıyor. Platform hissedilebilir yapısı sayesinde hem araçların kaymasını engelliyor hem de görme engelli vatandaşlarımız için uyarıcı nitelik taşıyor. Ülkemizde ve dünyada başka bir benzeri olmayan proje, TÜBİTAK tarafından da onaylandı.

Uğur İrfan Kubat`ın İngiltere, Fransa ve Amerika`nın da dikkatini çekmeyi başaran projesinin temelleri 2005 yılında atılmış. Kompozitlerle ilgili bir proje yapmayı düşünen Kubat, çeşitli araştırmalar yapmış. Yaptığı araştırmalar sonrasında kompozitin, görme engellilerin trafikte güvenli bir şekilde geçişini sağlayabilmek için kullanılabileceğini düşünmüş. Bu fikirlerle yola çıkan İrfan Bey, şimdi projesinin hayata geçiyor olmasından oldukça mutlu.

Uğur irfan Kubat, projesini şöyle anlatıyor: “Kompozitlerle ilgili ne yapılabilir diye düşünürken, bu malzemenin özellikle görme engellilerin trafikte güvenli geçişini sağlayabileceğini ve yükseltilmiş yaya platformunun yapılmasının bir örnek teşkil edeceğini düşündüm. Her şeyden önce böyle bir uygulamaya ihtiyaç olduğunu fark ettim. Fikrin ortaya çıkmasından sonra 2006 yılında basit bir kalıp hazırladım ve demosunu yaptım.”

YENİ BİR KULLANIM SAHASI

Projenin tasarlanmasının ardından seri imalata geçebilmek için araştırmalara başlayan İrfan Bey, üretim için birkaç fabrikayla görüşmüş. En sonunda bir fabrika ile ürün bazında ortaklık yapmak üzere anlaşan Kubat, bunun bir TÜBİTAK projesi olabileceğini düşünmüş ve kuruma yaptığı başvuru kabul edilmiş. İrfan Bey, böylece ‘Kontrollü Yaya Geçiş Platformu`nun dünyada bir ilk olmasını ve kullanılan madde için yeni bir kullanım sahasının açılmasını sağlamış.

KOCAELİ VE KAYSERİ PİLOT BÖLGE

Projenin kabul edilmesinden sonra, TÜBİTAK projenin yerinde incelenmesi için 2 hakem göndermiş. Kubat, “Sabancı Üniversitesi`nden Profesör Doktor Yusuf Ziya Menteşoğlu ve İstanbul Üniversitesi kimya bölümünden Doçent Doktor Hüseyin Deligöz incelemelerde bulundu. Kendilerinin de değerli katkıları oldu. Projeyi 2008`de projeyi tamamladık. 2010 yılında da Kocaeli Büyükşehir Belediyesi`nde ve Kayseri`de platformun uygulaması gerçekleştirildi.

ARAÇLARIN KAYMASINI ENGELLİYOR

Kontrollü Yaya Geçiş Platformu 50x50x3 santimetrelik kompozit levhaların modüler tarzda yaya geçitlerine monte edilmesi şeklinde uygulanıyor. Genişliği en az 4 metre, yüksekliği ise 3 santimetre. Kompozit levhaların yüzeylerindeki dairesel konik kabartmalar sayesinde boya ile temas engellendiği için boyanın ömrü uzatılıyor, araçlar kaymıyor. Ayrıca görme engelli vatandaşlar için uyarıcı nitelikte hissedilebilir bir yüzey yapısı mevcut.

DÜNYADA BİR İLK

Platform sökülüp yeri değiştirebiliyor veya yolun şekline göre kesilip işlenebiliyor. Hız kesici özelliği sayesinde trafik kazalarının azalmasına neden oluyor, dayanıklı, bakım gerektirmiyor. Üzerindeki dairesel konik desenler görme engelli kişilerin yaya geçidinden geçerken algılamalarına olanak sağlıyor” diyor. Kocaeli kenti için ihtiyaç tespiti aşamasına gelindiğini de söyleyen İrfan Bey, projenin uygulanması için üretime başlandığını ve dünyada ilk uygulamayı kendilerinin yaptığını da sözlerine ekliyor.

YURTDIŞINDAN TALEP VAR

Platformun yurt dışında da ilgi çektiğini ifade eden Kubat, “İlk olarak İngiltere talep etti. Ardından Fransa`ya ve ABD`ye numune gönderdik. Ürünün patenti bizde olduğu için dünya pazarlarında ülkemizin rekabet şansı da yüksek. Çeliğin on katı kuvvetinde bir malzeme elde ettik. Bu da dünyada bir ilk olma yolunda örnek teşkil ediyor. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi`ne projeye verdikleri için çok teşekkür ediyorum” diyor.

www.umkompozit.com

yayayol-platform

Paylaş

““Kontrollü Yaya Geçiş Platformu” (KYGP) ile görme engelliler trafikte rahat edecek” için 1 Yorum

  1. NURAY SOLMAZ diyor ki:

    projeyi çok başarılı buldum.engelli insanlarımız için engelsiz bir geçit platformu olduğunu düşünüyorum.başarılar dilerim..

Yorum yazın