Konya Büyükşehir Belediyesi’nden İki Örnek Uygulama

Yazar : Vehbi Ecevit | 12/23/11 | Yorum yok

Görmeyenlere yönelik uygulamaların ilki, Merkez'de Şerafeddin Camii yanındaki meydanda Avrupa Birliğince Mevlana'yı temsil eden havuz kenarına yapılan yer sistemleridir. Zeminle aynı seviyedeki havuza görmeyenlerin batmaması için dairesel havuzun etrafına kare şeklinde toplam 52 mt. uzunluğunda kubbeli desenli karşılama alanı kauçuk yer sistemi uygulanmıştır. Gerek malzemenin kalitesi, gerekse uygulama kalitesi Nisan 2011 'den beri duruşuyla dikkate değerdir.

İkinci uygulama ise Mevlana Kültür Merkezi'nde yine görmeyenlere yönelik yapılan sistemdir. Bu da; görmeyenleri araç park yerinde karşılama alanıyla, yürüyüş yolu boyunca Kültür Merkezi'nin Giriş kapısına kadar 120 mt civarı kauçuk dış zemin yönlandirme sistemleri, Kapı girişinden itibaren iç zemin yönlendirme sistemleri ile Kültür Merkezi'nin evrensel tasarımlı kabartma haritasına, oradan da mrdivenlerle Sema Salonundaki engelli tribününe ulaştırmaya amaçlayan zemin uygulaması, tüm merdiven tarabzanlarına iniş veya çıkışın nereye olduğunu gösteren metalik levhalar (içeride de acil çıkışı gösterecek şekilde), ve yine tarabzan yönlendirme levhalarına ilaveten bay-bayan WC'lerinin girişlerine evrensel tasarımlı, hem gören hem de görmeyenlerin okuyabileceği tabelalardan ibarettir.

Yapılan tasarımlar hem görmeyenlerin, hem diğer engellilerin de kullanabileceği şekildedir ve önemli bir ayrıntı da şudur ki; bu sistemlerin tasarımında engelli olmayanlara engel olmaması ve onları rahatsız etmemesi hususu önemli bir etken olmuştur.

Paylaş

Yorum yazın