Osmangazi’de Kaldırımlar Yol Gösterecek

Yazar : Osmangazi Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü | 10/26/11 | Yorum yok

Osmangazi Belediyesi, yaya kaldırımlarını görme engellilerin kullanımına uygun hale getirmek için düğmeye bastı. İlk uygulama ise Uludağ Caddesi’nde yapıldı. Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne uyum sürecinde belediyelerin uyması gereken “görme engelli taş” uygulamasını tüm ilçeye yaymak için harekete geçen Osmangazi Belediyesi, işe Uludağ Caddesi’ndeki kaldırımlardan başladı. Çalışmaları yerinde inceleyen Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, “Bir dünya kenti olma yolunda hızla ilerleyen Bursa’nın merkezi Osmangazi’de Avrupa Birliği sürecinde önemli bir adım attık. Yerel yönetimlerin uygulaması gereken hizmetlerden biri olan görme engelli taş döşemesine Uludağ Caddesi’nde başladık” dedi.

HEDEF, TÜM İLÇE

Beyaz cennette kış turizminin canlanmaya başlamasıyla birlikte turistlerin akınına uğrayan Uludağ Caddesi’ndeki bin 400 metrekarelik kaldırım alanında çalışmaların bir bölümünün tamamlandığını anlatan Başkan Mustafa Dündar, engelli taş uygulamasını tüm ilçe geneline yaymayı hedeflediklerini vurguladı. Yeni yapılacak kaldırımlarda da engelli taşı kullanılacağını söyleyen Dündar “Avrupa ülkelerinde olan bu uygulamayı Osmangazi’de de hayata geçiriyoruz. Umuyorum bu çalışmamız tüm belediyelere örnek olur” dedi.

ÇAĞDAŞ HİZMET

Her geçen gün Osmangazi’nin daha modern bir çehreye kavuştuğuna dikkati çeken Başkan Dündar, modern kente giden yolda toplumun tüm kesimlerini gözetmek gerektiğini söyledi. Özürlü taş döşemesinin gerek hedef kitle gerekse de kent için yeni bir atılım olduğunu söyleyen Dündar “Çağdaş belediyecilik hizmetleriyle şehircilik noktasında yeni bir Osmangazi kuruyoruz. Amacımız, tarihi ve kültürüyle fark yaratan ilçemizi hak ettiği değere kavuşturmak vatandaşlarımızın rahatını ve huzurunu sağlamak” dedi.

GÖRME ENGELLİ TAŞI

Görme engelli taşı, yol, kaldırım, yaya geçidi, açık ve yeşil alanlar, spor alanları ve benzeri sosyal ve kültürel alt yapı alanlarında görme engelli vatandaşları yönlendiren özel bir taş olup, iki farklı bölümden oluşuyor. Biri uzun çizgili yönlendirme taşı, diğeri ise noktalardan oluşan uyarıcı taş. Yönlendirici taşlar yürüyüşü, uyarıcı taşlar ise kaldırımın bitip başladığını görme engelli vatandaşa bildiriyor.

 

Paylaş

Yorum yazın