Samsun’da Engelliler için Kamu, Belediye ve STK El Ele

07/29/13 | Yorum yok

Samsun Valisi Hüseyin Aksoy, 2012 yılı Engelliler Destek Programı (EDES) kapsamında, engelli sivil toplum kuruluşlarının, kamu kurumlarının ve yerel yönetimlerin bir arada çalışma, işbirliği kültürünü geliştirme ve iletişim ağlarını güçlendirmeyi amaçladıklarını kaydetti.

Ondokuz Mayıs Üniversitesi, Samsun Büyükşehir Belediyesi, Karadeniz Yeni Ufuklar Derneği, Orta Karadeniz Engelliler Derneği ve Mozaik İnsan Kaynakları Geliştirme Derneği'nin proje ortağı olduğu Elele Projesi sürüyor. 28 Şubat 2013'te başlayan, 5 ay sonra sona ermesi planlanan proje Samsun, Çorum, Amasya ve Tokat illerini kapsıyor. Farklı engel gruplarına yönelik faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşları, kamu kurumları ve yerel yönetimler bir araya getirilerek 'Engellilik, Engelli Hakları, Hak Temelli Yaklaşım, Savunuculuk, Ayrımcılıkla Mücadele' konularında bilgi düzeylerinin geliştirilmesi amaçlanıyor.

Ayrımcılıkla mücadele süreçlerinde etkinliklerini de artırması amaçlananElele Projesi'nde ayrıca, farklı engel gruplarına yönelik faaliyet gösteren engelli sivil toplum kuruluşlarının (STK) görünürlüğü artırılarak, karar alma süreçlerinde yer almalarına destek olunması, bir arada çalışma ve işbirliği kültürü geliştirilmesi, iletişim ağları güçlendirilmesi ve engellilere sunulan hizmetlerde 'Hak Temelli' bir yaklaşımın önemini kamuoyunun gündemine taşınması hedefleniyor.

Proje kapsamında, 4 ilden 80 temsilcinin proje eğitimlerinden yararlanmasını beklediklerini ifade eden Samsun Valisi Hüseyin Aksoy, Elele Projesi'nin analiz çalışması ve eğitimlerin verilmesi gibi iki faaliyet üzerinde yapılması bilgisini verdi. Analiz çalışması ile kapsamdaki illerde bulunan engelli STK'larla kamu ve yerel yönetimlerin isim, iletişim ve sundukları hizmet bilgilerinin de yer alan mevcut durum analizi yapılmasının amaçlandığını ifade eden Vali Aksoy, "Tüm katılımcılara üç günlük eğitim verilmesi planlandı. Sivil toplum, örgütlenme ve demokrasi, engellilik, engellilere yönelik (ayrımcılıkla ilintili) ulusal ve uluslararası mevzuat ve sözleşmeler, hak temelli yaklaşım, savunuculuk, ayrımcılıkla mücadele, katılımın ne olduğu, karar verme süreçlerine katılım stratejileri, karar verme süreçlerine katılım mekanizmaları, Türkiye'de ve ilimizde engellilerin katılımının durumu ve çözümleri, katılım için strateji geliştirme, ağ kurma, diyalog ve kurumlar arası iletişim gibi konularda eğitim vereceğiz." bilgisini verdi.

Vali Aksoy, "Bu alanda hizmet sunan kurumların görünürlüğünün artırılması, bilgi düzeylerinin ve farkındalıklarının geliştirilmesi, bilgilendirme ve tanıtım toplantıları ve materyalleri ile kamuoyunun konu hakkındaki farkındalıkları geliştirilerek 'Hak Temelli Yaklaşım' ile ilgili olarak kamuoyunda farkındalık oluşturulması ve bölgedeki engelli STK'larının, kamu kurumlarının ve yerel yönetimlerin bir arada çalışma ve işbirliği kültürünün geliştirmesi ve iletişim ağlarının güçlendirilmesi sonuçlarının elde edilmesi amaçlanmaktadır." ifadelerini kullandı.

Paylaş

Yorum yazın