Söz Sizin

“Kent Senin, Söz Senin”

EngelsizKent.org, kentlerimizde ulaşabilirliğin önündeki engellerin yerel düzeyde katılımcı bir anlayışla kaldırılabileceğine inanmaktadır. Çünkü günümüzde “katılımcılık” kavramı, çağdaş yerel yönetim anlayışının en belirgin unsuru olarak ortaya çıkmaktadır. Türkiye’nin de kabul ettiği Avrupa Yerel Yönetimler Özerklik Şartında da belirtildiği gibi; yerel yönetimlerde halkın doğrudan katılımı demokratik bir haktır. Fakat aynı zamanda, halkın da bilinçli ve sorumluluğunun farkında olarak yerel yönetimlerin çalışmaları hakkında söz sahibi olması gerekmektedir.

İşte bu noktada, EngelsizKent.org “Kent Senin, Söz Senin” sloganından hareketle, sadece yerel yönetimlerin deneyimlerini, tecrübelerini paylaştığı durağan bir web sitesi olmasının ötesinde, yerel karar verme mekanizmalarına toplumun tüm kesimlerinin katılımının sağlanması için alternatif bir kanal oluşturmaya çalışmaktadır.

Bunun için EngelsizKent.org, 3 farklı yol sunmaktadır:

1. Problem Bildirin ile kaldırımınızda, sokağınızda, caddenizde ya da mahallenizde ulaşılabilirlik ile ilgili yaşadığınız bir sorunu bize iletebilirsiniz.

2. Proje Gönderin ile uygulanan herhangi bir engelsiz kent projesini (yaya yolu, kaldırım, rampa, merdiven, yaya geçidi vs.) bizimle paylaşabilirsiniz.

3. Bize Sorun ile engelsiz kent konusunda merak ettiklerinizi bize sorabilirsiniz.

Unutmayalım ki içinde yaşadığımız kentler hepimizindir.

Paylaş