TMMOB Engelli Mühendis Mimar Şehir Plancıları Çalıştayı 24 Aralık 2011 tarihinde Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde düzenlendi.

Yazar : admin | 12/26/11 | Yorum yok

Çalıştay kapsamında gerçekleştirilen 3 oturumda engellilerin karşılaştıkları sorunlar ele alındı.TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Soğancı açılışta yaptığı konuşmada, çalıştay kapsamında düzenlenecek "Engelli Mühendis, Mimar ve Şehir Plancısı Olmak" başlıklı forumun TMMOB açısından ayrı bir öneme sahip olduğunu belirterek, "Bu tartışmaların; meslektaşlarımızın sosyal, siyasal ve mesleki yaşamlarında hangi zorluklarla karşılaşarak inadına çalışmaya ve yaşamaya devam ettiklerinin TMMOB ortamında yeterli düzeyde kavranmasına ve bilince çıkarılmasına büyük katkısı olacaktır. Forumda gerçekleşecek tartışmaların ve ortaya konan görüşlerin aynı zamanda TMMOB‘ye yol haritası çıkarabilecek bir altlığı üreteceğine de inanıyorum" dedi.

Çalıştayın ilk oturumda "Engelli Yaşama Toplu Bakış" başlığı altında; "Engelliler ile ilgili mevcut yasa ve yönetmelikler, BM Uluslararası Engelli Haklar Sözleşmesi, engelliler için ulaşılabilirlik, engellilere psikolojik ve sosyal etkiler" konuları ele alındı.

İkinci oturumda, T.C. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Özürlü ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü, ODTÜ Mezunlar Derneği Engelsiz Yaşam Komisyonu, Çankaya Belediyesi, Engelliler Konfederasyonu ile Dikkat Eksikliği Hiperaktivite ve Özel Öğrenme Güçlüğü Derneği temsilcileri çalışmalarını ve görüşlerini aktardı.

Çalıştayın son oturumda ise "Engelli Mühendis, Mimar ve Şehir Plancısı Olmak" başlığı altında bir forum gerçekleştirildi.

tmmob3

Paylaş

Yorum yazın